genel kültür

sohbet yap

genel kültür

Genel Kültür Nedir? (Özet)
genel kültür

Genel kültür, genel tanımı ile bilgiye hakim olmak demektir. Bilgi nedir? sorusunun cevabını da ayrı bir başlık altında vermiştik. Bilgiye hakim olmak bilginin alımının gerçekleştiği ve depolandığı beyinden ihtiyaç olduğu an yararlanma demektir. Genel kültürün ana tanımı budur. Farklı tanımlar getirilebilir örneğin genel kültür, bütün kültürleri anlamaktır. Genel kültür her türlü duyu ve düşünceyi kavramak, problemleri çözebilme yeteneğine sahip olmak, hızlı ve etkili yorum yapabilme becerisini göstermek, çok konuşup bilgi kalabalığı yapmak yerine az konuşup net cümleler kurmak demektir. Bilgiye hakim olmak her insanın yapabileceği bir iş değildir. Daha kesin bir dille söylenecek olursa herkesin genel kültürü iyi değildir.
Merak etmek, araştırmacı olmak, hevesli olmak, cesaret etmek ve konsantre olmak genel kültürün gelişiminde olmazsa olmazlardandır. Genel kültür sadece bir konuda değil hemen hemen bütün konular hakkında kısmi bilgilere sahip olmaktır.
bilgi
Hiç düşündünüz mü neden bilgi yarışmaları sadece bir konu üzerinde değilde bütün konular üzerinde durur? Günümüzde yarışmalar genelde genel kültür üzerinedir. Çünkü genel kültür insanları kendine çeker. Merak uyandırır ve bilgi aktarımı olmasını sağlar. Başka kültürler üzerinde bilgi sahibi olmak diğer halklarla bütünleşik olmaktır. Başka kültürleri anlayabilmek ve mentalitelerini çözebilmek sadece yabancılar ile ilişkileri bulunan kişilere özeldir. Bir topumun içine girmeden o toplumun mentalitesini sadece googleden ya da tvden ya da beleselden öğrenemezsiniz. Turizmde çalışan insanlar bu konuda en bilgili kişilerdir diyebiliriz. Genel kültürün ilk tanımı üzerinden gidersek çok okuyan, çok gezen, çok araştıran kişiler genel kültüre hakim kişilerdir. Genel kültürün ikinci anlamı üzerinden gidecek olursak turizmde çalışan insanlar ve yurt dışında ilişkileri bulunanlar genel kültüre hakim kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

islami sohbet türk sohbet türk chat türk chat geveze sohbet badoo badoo com badoo badoo türkiye badoo com badoo sohbet sohbet bizimalem com bizimalem sohbet bizimalem badoo dating app periscope happn islami sohbet snap chat check credit score happn mobile huggle huggle mobile badoo com türk chat izmir sohbet izmir sohbet ankara sohbet bursa sohbet seviyeli sohbet istanbul sohbet ankara sohbet aşk sözleri türk chat almanya sohbet hollanda sohbet isviçre sohbet resimli güzel sözler mobil sohbet mobil chat amerika sohbet ispanya sohbet danimarka sohbet italya sohbet avustralya sohbet norveç sohbet yunanistan sohbet hollanda sohbet belçika sohbet rusya sohbet türk chat konya sohbet kibris sohbet ispanya sohbet italya sohbet norveç sohbet azerbaycan sohbet danimarka sohbet norveç sohbet avustralya sohbet ingiltere sohbet isviçre sohbet fransa sohbet amerika sohbet gabile sohbet bizimmekan sohbet belçika sohbet hollanda sohbet almanya sohbet